Çekmeköy’ün en önemli sorunlarından biri olarak otopark sorununu görüyoruz. Komşuluk ilişkilerini bile zedeleyecek boyuta ulaşmış durumda bu sorun. Vatandaşımız aracını park edecek yer bulamıyor. Esnafımız bu sorun nedeniyle ciddi müşteri kaybı yaşıyor.

Gittikçe trafiği yoğunlaşan ana caddeleri, tek yön yapacağız. Bu sayede hem trafiği rahatlatacağız hem de kapısı caddeye açılan esnafımıza, dükkanının önünde bir park yeri açmış olacağız. Ona tahsisli olacak. İster kendi aracını koyar ister, müşterisi için boş tutar.

Ayrıca metroya ve alış veriş caddelerine yakın modern çok katlı otoparklar yapacağız. Bu otoparkların büyüklükleri 100 ila 1.290 araç arasında değişecek. Çekmeköy’de ikamet eden yurttaşlarımız bu otoparklardan %50 indirimli yararlanabilecek.

Çekmeköy’e yapacağımız iki meydandan biri olan ve aynı zamanda tören alanı olarak da kullanılacak Çekmeköy Meydanı, Madenler’de şimdiki trafiksiz alan genişletilerek yapılacak.

Buraya yapacağımız meydanda önemli büyük mitingler yapılabilecek. Ramazan ayında iftar çadırlarını burada kurmayı planlıyoruz. Ramazan şenliklerini yine burada yapacağız.

Zaman zaman tematik sergiler ve etkinlikler de yine burada yapılacak. Burası aynı zamanda çeşitli sergilere de ev sahipliği yapacak. Örneğin bir ay çeşitli el sanatları sanatçılarının eserleri satılacak burada, başka bir ay ise geçici organik Pazar olarak kullanılacak. Yılbaşında ise bu Meydana, büyük bir yeni yıl pazarı kurmayı planlıyoruz buraya.

Resmi bayram kutlama ve gösterileri de yine bu meydan da yapılacak.

Çekmeköy’ün en önemli kentleşme eksiklerinden biri de iyi düşünülmüş ve kent planlamasına dahil edilmiş meydanlarının olmamasıdır. Bir kent için meydanlar çok önemlidir. Hem insanların buluşma ve sosyalleşme yeridir hem de kente kimliğini verir.

31 Marttan sonra Çekmeköy’e iki meydan kazandıracağız. Biri Madenler’de olacak, diğeri de Taşdelen’de.

Şile yolu üzerindeki Taşdelen Metro İstasyonu’nun yapılması planlanan yerden İstinye Üniversitesi arasındaki 1.820 m uzunluğunda yolu trafiğe kapatacağız. Buradaki trafiği yapacağımız düzenleme ile alta alacağız ve üstte yaklaşık 100 dönüm büyüklüğünde bir meydan inşa edeceğiz.

Bu meydanda, alışveriş için mağazalar, sosyalleşmek için kafeler ve restoranlar yapılacak. Bu meydan ayrıca, yolun her iki tarafındaki dört mahallenin kaynaşmasına ve Çekmeköy’de kardeşlik kültürünün gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Mimar Sinan Caddesi’ni Çekmeköy’ün trafiğe kapalı ilk iş ve alışveriş caddesi yapacağız. Benzerlerini Avrupa kentlerinde gördüğümüz, 7/24 yaşayan bir cadde olacak.

Cadde üzerinde, Türk ve dünya mutfağından kaliteli restoranlar, kafeler, sinema ve eğlence mekanları, her kesime hitap eden ünlü giyim ve aksesuar markalarının mağazaları, ofisler ve İstanbul’un her yerinden ziyaretçi çekecek bir çok etkinlik alanı olacak.

Villa Belde Sitesinin olduğu tarafta Caddenin bir şeridi ve kaldırım kullanılarak yeni dükkan, mağaza ve ofisler yapılacak. Yolun diğer tarafında bulunan dükkanlar da sahiplerinin rızası ile bu konseptin içine alınacak.

Bulvar üzerinde en doğru marka karmasını, tıpkı bir AVM gibi yapacağız. Kimse birbiriyle rekabet etmeyecek. Herkes kazanacak. En çok da Çekmeköy tabii.

En büyük vizyon projelerimizden biri de, Çekmeköylülere bugünkü Şahinbey Caddesi’nde kolay, rahat, güvenli bir alış veriş deneyimi sunmak. Esnafımızın da yüzünü güldürmek.

Bu amaçla, bugün gidiş-geliş çift şerit trafik akışı olan Cadde’nin trafiğini, Doğa Parkı-Madenler yönünde tek yön ve tek şerit olarak yeniden düzenleyeceğiz. Bu tek şeridin her iki tarafında uygun aralıklarla yolcu indirme-bindirme, esnaf için mal kabulü/teslimi ve kısa süreli bekleme amaçlı cepler yapacağız.

Caddenin her iki tarafında ise geniş yürüme ve bisiklet yolları, cadde üstü dinlenme alanları, temiz tuvaletler ve bebek bakım odaları, yaşlılar için acil çağrı butonları olacak.

Binaların Caddeye bakan fasatlarında ise, esnafın da oluru alınarak yeniden düzenleme yapılacak ve benzerlerine Avrupa kentlerinde rastladığımız bir görünüm elde edilecektir.

Şahinbey Caddesi’ni bir alış veriş bulvarına (AVB) dönüştürerek esnafımızın yüzünü güldürmeye kararlıyız.

Çekmöeköy’de yapmayı planladığımız Alış veriş bulvarlarından birini de Turgut Özal Caddesi’nde hayata geçireceğiz.

Cadde’nin trafiği tek yönlğü ve çift şeritli olarak yeniden düzenlenecek. Caddenin her iki tarafına geniş yürüme ve bisiklet yolları, cadde üstü dinlenme alanları, temiz tuvaletler ve bebek bakım odaları inşa edilecek, yaşlılar için acil çağrı butonları konacak.

Binaların Caddeye bakan fasatlarında ise, esnafın da oluru alınarak düzenleme yapılacak .

Çekmeköy’ün en önemli sorunlarından biri de ana arterlerden mahalle içlerine ulaşımın olmaması. Metrodan inen bir Çekmeköylü yurttaşımız, bazen evine kadar 2-2,5 km kadar yürümek zorunda kalıyor. Özellikle gece geç veya sabah çok erken saatlerde bu sorun, kadın ve çocuklarımızı ciddi etkiliyor.

Sabah 05.30-9.30 ve akşam 17.00-24.00 saatleri arasında çalışacak Mahalle servisleri ile bu sorunu çözeceğiz. Dar gelirli yurttaşlarımızla tüm kadın, çocuk ve 60 yaş üstüne ücretsiz olacak bu servisler Çekmeköylüleri güven içinde evlerine ulaştıracağız.

Çekmeköy’de, çeşitli nedenlerden dolayı bugüne kadar pek çok imar sorunu oluştu. Aynı caddenin iki tarafında farklı imar uygulamaları yapıldı, emsaller verildi. Bunlar ciddi haksızlıklara yol açtı.

Özellikle Alemdağ, Nişantepe ve Reşadiye Mahallelerimizde bu sorunlarla ilgili çok fazla şikayet alıyoruz.

31 Marttan sonra ilk 100 gün içinde çözeceğimiz önemli sorunlardan biri bu adaletsizliği gidermek olacak.

Önce kısa vadede plan notlarında düzeltmeler yapacağız. Resmi iskan alamayan bir çok konuta, iskan hakkı vereceğiz böylelikle.

Orta ve uzun vadede imar planlarında tadilat yapmak için çalışacağız. Geleceğimizi, çevremizi ve yeşili düşünerek ve bölgenin ihtiyaçlarına göre, vatandaşlarımız arasında herhangi bir hak adaletsizliği yaratmadan bu sorunu tamamen ortadan kaldıracağız.

Çekmeköy’ün çeşitli mahallelerinde ve sokak içlerinde faaliyet gösteren, tekstil ve marangoz atölyeleri, kaporta, lastik ve oto elektrikçisi gibi küçük bacasız sanayi dükkanlarını Şile Yolunun sağ tarafında kalan bölgede inşa edeceğimiz bir siteye taşıyacağız.

Çalışanların sosyalleşebileceği donatıların da olacağı bu Sitede, ataölyelerin ihtiyacı olan ara maları da satan tedarikçilere de yer verilecek.