Bazı çocuklar doğuştan virtiözdür. Bazıları ise müthiş bir koşucu. Kiminin futbola, kiminin müziğe, kiminin golfe, kiminin resme yeteneği vardır. Bir çok çocuğumuz doğuştan gelen potansiyeline ulaşamadan büyüyüp yetişkin oluyor maalesef.

Bizim yönetimimizde Çekmeköy’de buna izin vermeyeceğiz.

Spor ve sanatta yetenekli çocuklarımızı ilkokul sıralarında keşfedeceğiz ve onları en iyi öğretmen ve antrenörler eşliğinde eğiteceğiz ve buradan Dünya çapında başarılı sporcu ve sanatçılar çıkaracağız. Hepimizin göğsü kabaracak.

Kuracağımız Çekmeköy Yetenek Akademisi’ndeki uzman eğitmenler, Çekmeköy’deki tüm okullarda geniş çaplı bir yetenek taraması yapacaklar. Ebeveynlerinin iznini alan Çocuklarımızı, mental ve fizyolojik özelliklerine göre bazı testlere tabi tutacaklar. Yetenekli bulunan Çocuklarımız Akademi’ye davet edilecekler.

Belediye binasının hemen önündeki 22 dönümlük alana inşa etmeyi planladığımız Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nin, sadece Çekmeköy’ün değil, tüm Anadolu yakasının da önemli bir kültür ve sanat merkezi olmasını bekliyoruz.

Uluslararası bir yarışma ile Mimari projeyi belirleyeceğiz ve hızla hayata geçireceğiz. Çekmeköy Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, 500 kişilik büyük bir konser, tiyatro ve opera sahnesine, açık ve kapalı alanları olan kafeteryalara, sanat atölyelerine, sesli ve basılı eserlerin olduğu yeni nesil bir kütüphaneye sahip ve yılın 365 günü yaşayan bir mekan olacak.

AKSM, yıl içinde bir çok ulusal ve uluslararası etkinliğe sahne olacak, bazı gösterilerin prömiyerleri burada yapılacak. Burada, çeşitli sanat dallarında, her yaştan vatandaşımız için atölyeler ve kurslar açılacak.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nin altında ayrıca 1.000 araçlık bir otopark inşa edilecek ve bu da Çekmeköy’ün otopark sorununa bir nebze olsun derman olacak.

Çekmeköy’ü çocuk odaklı bir çekim merkezi haline getirecek projelerimizden biri de Hayal Kahramanları Müzesi.

İçinde masal kahramanları (Pinokyo, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Sindrella, Peter Pan vs) ve süper kahramanların (Süpermen, Örümcek Adam, Kaptan Amerika, Tor vs) balmumu heykelleri ve çok daha fazlasının olduğu yeni nesil bir müzeyi, Çekmeköy’de hayata geçireceğiz.

Müzede, süper kahraman filmlerinden bazı sahneleri canlandırıldığı sanal geeçeklik uygulamaları olacak ve çocuklar özel donanımalarla bu sahnelerin içine girebilecek, sanki ordaymış gibi hissedecek.

Aynı zamanda, günün belli saatlerinde masalların anlatıldığı büyük bir masal ağacınını olacağı Müzede, büyüklere yönelik dinlenme alanları, sinema ve kütüphane de olacak .

Bir benzerini ancak Avrupa’nın belli başlı metropollerinde görebileceğiniz yeni nesil bir Doğa Tarihi Müzesi’ni Çekmeköy’de hayata geçireceğiz.

Müzenin sembolu olmasını planladığımız üç boyutlu dev dinazor reprodüksiyonu, herkesin görmek ve önünde resim çektirmek isteyeceği ikonik bir yapı olacak.

Müze, yeni nesil canlandırma, hologram ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla donatılacak ve 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek şekilde tasarlanacaktır.

Bina, Avrupada’ki benzerleri gibi bir mimari üslupla inşa edilecektir.

Bir benzeri Londra’da olan ve Kent sorunlarının çözümüne yönelik yenilikçi fikirleri hayata geçireceğimiz, bir Erken Dönem Girişimci Merkezini Çekmeköy’de kuracağız. Bu Merkezden, Dünyayı değiştirecek fikirlerle kurulmuş Start-up’lar çıkarmayı hedefliyoruz.

Özyeğin Üniversitesi işbirliği ile yapılacak bu Merkezde, her üç ayda bir Dünya çapında duyuru yapacağız. Bir ön jüri gelen iş fikirlerini eleyecek ve 40’a indirecek. Daha sonra bu fikirlerin sahiplerini Çekmeköy’e davet edeceğiz ve ana jürimize bir sunum yapacaklar. Bu jürinin belirleyeceğiz 20 iyi fikir, Kuluçka Merkezimize alınacak ve 3 ay boyunca onlara her türlü destek verilecek.

Üç ay içinde piyasaya sunulmaya hazır hale gelen iş fikirleri, bir “Demo Day” ile Dünyanın her tarafından melek yatırımcılarla buluşacak. Yatırım bulan fikirler, artık kendi kanatlarıyla uçmaya başlayacak ve Kuluçka Merkezimizden mezun olacak.

Bu Kuluçka Merkezi ile Çekmeköy’ü yazılımcılar ve tasarımcılar için bir çekim merkezi yapacağız. Buradan çıkacak başarı hikayeleri Çekmeköy’ün çocukları ve gençleri için rol model olacak.