Herhangi bir işi ya da mesleği olmayan, eğitimi yarım kalmış, ilk, orta veya lise mezunu, ya da iki yıllık üniversiteden mezun olmuş ama okuduğu bölüm nedeniyle iş bulamayan herkese kapısı açık olacak. Tek şartımız var Çekmeköy’de ikamet ediyor olması.

Çekmeköy’ün istihdam ihtiyaçlarına göre meslek edindirme amacıyla 18 yaşından büyük herkese eğitim verecek Akademi, aynı zamanda yetkin bir yabancı dil kursu işlevi de görecek.

Çekmeköy Akademi’nin binası, çevreye duyarlı ve engelsiz olacak.

Çekmeköy Bilim Merkezi, İstanbul’da başka benzeri olmayan ve Çocukların deneyerek ve test ederek bilimi tanıyacağı bir merkez olacak.

Yer çekimi, doğa kanunları, ısı, manyetik alanlar ve plazma, sesin fiziği, güneş sistemimiz ve evren, dalgalar ve rezonans gibi pek çok alanda deney düzeneklerinin yer alacağı Merkezde, bir de yer çekimsiz ortam yer alacak.

Ziyaretçilerine Mars’ta ve Ay’da gezinti deneyimi yaşatacak Bilim Merkezimiz çok büyük bir gök evine (plenetaryum) de ev sahipliği yapacak.

Çekmeköy Bilim Merkezi’nde yıl boyunca pek çok atölye çalışması, kurs ve seminerler verilecek. Burası haftanın 7 günü yaşayan bir çekim merkezi olacak.

Her bir öğretmene 25 öğrencinin düştüğü Çekmeköy’de, derslik başına öğrenci sayısı maalesef 48’dir. İdeal rakam ise 26’dır

Öncelikli olarak en çok ihtiyaç duyulan bölgelerde, gerek Belediyemizin olanakları gerekse hayırsever yurttaşlarımızın katkılarıyla yeni okullar inşa edeceğiz ve Milli Eğitim’e devredeceğiz.

Hedefimiz, iki yıl içinde Çekmeköy’de derslik başına düşen çocuk sayısını 35’e indirmek. Beş yıl içinde de ideal rakam olan 26’ya ulaşmayı planlıyoruz.

Bunu yanı sıra, var olan okulların renovasyonu ve depreme karşı güçlendirilmesi için de Çekmeköy’deki sivil toplum inisiyatiflerini harekete geçireceğiz. Belediyemizin öncülüğünde, elimizin değmediği okul kalmayacak.

Çekmeköy’ün en önemli sorunlarından biri de okul öncesi çocuklarımızı gönül rahatlığıyla bırakabileceğimiz uygun bütçeli iyi kreşlerin olmaması. Çekmeköy’de 0-4 yaş arası 22.199 çocuk var ama hiç kreş yok.

Öncelikli çözeceğimiz sorunlardan biri de budur.

Ev ekonomisine katkı sağlamaya çalışan ya da mesleki kariyerlerine devam etmek isteyen anneler, yüksek kreş ücretleri ile karşı karşıya kalıyor. Maaşının nerdeyse tamamını, gözü arkada kalmayacağı bir kreşe veriyor çalışan anne.

Mahallelerde yapacağımız konakların içine, iyi eğitimli bakıcıların görev aldığı, çok güzel ve temiz kreşle yapacağız. Sık sık denetleyeceğiz. Hatta denetimleri dönüşümlü olarak, kreşte evladı olan annelerden rica edeceğiz. Annelerimizin gözünden tam not alacak kreşlerimiz olacak.

Bu kreşlerden bazıları sadece özel çocuklarımıza hizmet verecek şekilde dizayn edilecek. Aileleri onları, ister tüm gün, isterse de günün belli bir bölümünde gönül rahatlığıyla bu merkezlere bırakabilecek. Dileyen ailelere servis desteği de vereceğiz. Evlerinden alacağız, evlerine bırakacağız.

Özyeğin ve İstinye Üniversitesi kampüsleri ile Çekmeköy’de öğrenci nüfusu hızla artıyor. Özellikle Özyeğin Üniversitesi sayesinde ciddi bir genç ve nitelikli nüfus Çekmeköy’de yaşıyor, yaşamaya devam edecek. Onların barınma ve sosyalleşme sorununu çözecek bir projemiz var.

İki, üç ve dört kişilik odalara, büyük bir yemekhane ve kafeye, çalışma ve fitness alanına sahip olacak Çekmeköy Öğrenci Konukevi’nde üniversiteli gençlerimiz bir rezidans konforunda birlikte yaşayacak.

Konukevi ile Üniversiteler arasında, günün belli saatlerinde daha yoğun olmak üzere düzenli servisler çalışacak.