Projenin temel amacı daha az atık üreterek yaşamayı öğrenmek olacak. Çekmeköy’de bu bilinci oluşturacak bir kampanya yapacağız.

Proje kapsamında bir yandan “Nasıl daha az atık üreterek yaşarız ve ürettiğimiz atıkların en verimli şekilde geri dönüşümünü nasıl sağlarız” konulu bilinçlendirme çalışmalarını yaparken öte yandan ev ve işyeri atıkların cinslerine göre ayrıştırılarak toplanmasını da sağlayacağız.

Çekmeköy’de ortaya çıkan her atığı yeniden kazanıma sokacağız ve böylece kaynaklarımızı daha etkin kullanacağız.

Projenin hedef kitlesi
Tüm Çekmeköy Halkı

Bölgemizde yok olmaya yüz tutan tarım alanlarımızı, sürdürülebilir değer yaratacak şekilde yeniden Çekmeköy ekonomisine kazandıracağız.

Ömerli, Sırapınar, Koçullu ve Hüseyinli’deki tarım alanlarında bir tarama yapacağız ve alınan toprak numuneleri ile organik tarıma uygun olan arazilerde ekime başlanması için Çiftçilerimize tam destek sağlayacağız.

Onları öncelikle ciddi bir eğitimden geçireceğiz. Doğru tohumu sağlayacağız ve tarım için gerekli araç-gereç için de destek vereceğiz. Bu bölgeden çıkan tüm ürünlere uluslar arası geçerliliği olan Organik Tarım Sertifikasyonu almak için girişimlerde bulunacağız.

Ayrıca, Çekmeköy’de büyük bir sabit Organik Ürünler Pazarı yapacağız. Bu pazarda bölgemizde yetişen sebzemeyvelerin yanı sıra, başka bölgelerden gelen farklı nevide organik ürünlerin de satılmasını sağlayacağız. Bu sayede Çekmeköy, hafta sonları ailelerin organik alışveriş için tercih ettikleri bir bölge olacak.

Bir diğer önemli konuda Organik Tarım Akademisi’ni kuaracağız. Bu Akademi bir yandan çiftçilerimizi eğitirken ve güncel gelişmeler konusunda onları bilgilendirirken, öte yandan da pazara gelen misafirler için seminer, konferans, workshop gibi etkinlikler düzenleyecek ve Pazara daha çok ziyaretçi çekmek için çalışacak.

Çekmeköy için nefes alma yeri olan Doğa Parkı’nı, yeni yapılan 3. köprü bağlantı yolu boyunca Şile Yolu’na kadar uzatacağız

Buraya, yeni koşu ve yürüyüş parkuru, bisiklet yolu ve dinlenme alanlarını yapılacak.

Çekmeköy’ü İstanbul’un çekim merkezi yapacak projelerimizden biri de hemen yanı başımızdaki Sultançiftliği Taşlıtepe Ormanı’nın doğa severlerin kullanımına açılması olacak.

Çekmeköy’ün merkezinde yer alan Sultançifliği Taşlıtepe Ormanı’nı, Anadolu Yakasının Belgrad Ormanı yapacağız. Burayı Türkiye’nin en büyük orman içi trekking, koşu, macera, eğlence ve doğa sporları merkezi haline getirceğiz.

Bu orman, yüksek ve alçak ip parkuru (zipline), paintball, kaçış odası, oryantiring, ATV safari, trekking, jogging gibi sporların yapılabildiği, içinde dinlenme alanları, tuvaletler ve bungalow kafelerin olduğu bir orman cennetine dönüşecek.

Çekmeköy’ün en büyük sorunlarında biri de sokaktaki can dostlarımız. Yazı var, kışı var. Yağmuru, karı, dondurucu soğuğu, yakıcı güneşi var. Onlara rahat edecekleri bir yuva vermek bizim ilk insanlık görevimiz. Onlar bize emanet.

Hem onların güvenliği ve daha iyi koşullarda yaşaması için hem de Çekmeköylülerin kendilerini daha iyi hissetmesi için yapacağımız ilk icraatlardan biri, Can Dostlar Evi’ni hayata geçirmek olacak. Bu evin kapalı alanları kadar, kocaman bir de bahçesi olacak.

Bu ev sadece can misafirlerinin her türlü ihtiyacını karşılamayacak. Evinde onlara sahip çıkmak isteyenlere de her türlü veterinerlik ve bakım desteğini ücretsiz verecek.

Bu ev ile sokakta sahipsiz bir tek can dostumuz kalmayacak. Kalan ömürlerini kendi yuvalarında, güven içinde ve birbirleriyle oynayarak geçirecekler.